Мистецтво ненасильнецького спілкування
Конфлікт — нормальна частина життя серед людей. Це зіткнення різних, протилежних інтересів,потреб, думок, поглядів.
Існує два шляхи вирішення конфліктів: співпраця або насильство (сварка), яке не веде до ефективного вирішення проблеми та задовільнення потреби.
Ненасильницьке спілкування вчить розпізнавати свої і чужі потреби, таким чином ефективно вирішувати конфлікти без негативу.
Ненасильницьке спілкування — метод спілкування, розроблений американським психологом доктором Маршаллом Розенбергом, який ґрунтується на емпатії. Він вчить прямо доносити свої відчуття та потреби до співрозмовника та відповідати на потреби іншого.
Концепція, яку пропонує автор, складається з 4-х простих кроків:
Крок 1 — Озвучити спостереження
Констатувати факт без оцінки: “Ти казав, що вимкнеш гру за 10 хвилин, а минуло вже 20” замість “Ти досі не вимкнув гру, ти безвідповідальний”.
Крок 2 — Висловити свої почуття
Через Я-повідомлення. “Мені сумно, мені боляче,мені радісно”…
Крок 3 — Пов’язати емоцію з потребою
“Ти сказав, що звільнишся за 10 хвилин, а пройшло вже 20. Я злюся, тому що хочу бути почутим.”
Крок 4 — Прохання або пропозиція
Прохання — конкретна дія. “Я б хотіла щоб ти допоміг мені з завданням”
Цей метод можна застосовувати в будь-яких відносинах — в сім’ї, з друзями та незнайомими людьми.
Ненасильницьке спілкування Чуйність Я-повідомлення Емпатія Безоціночне сприйняття фактів Розуміння себе і бажання зрозуміти іншого Доброзичливість
|
Насильство Звинувачення Ти-повідомлення Маніпуляції Негативна інтерпретація фактів Оцінка Агресивна поведінка Захист Нав’язування своїх потреб |
Аби опанувати ненасильницьку комунікацію пропонується кілька вправ.
ВПРАВА 1: МИСЛИТИ БЕЗ ОЦІНОК
Ми всі протягом дня думаємо мовою оцінок, але варто спробувати перекласти її мовою фактів. Наприклад, я думаю, що партнер є егоїстом. Що конкретно відбулося, що могла б зафіксувати камера? Він не телефонував мені два дні.
ВПРАВА 2: ПОВ’ЯЗАТИ ПОЧУТТЯ З ПОТРЕБОЮ
Коли я переживаю якесь почуття, наприклад злість, потрібно зрозуміти, яка у вас зараз потреба. Злість, заздрощі, ревнощі – це почуття, які вказують нам на незадоволені потреби.
Джерело:
1.https://www.cnvc.org/
2.https://www.the-village.com.ua/village/knowledge/simple-words/291403-mistetstvo-miru-yak-pratsyue-nenasilnitske-spilkuvannya